KF ''NA WOLNOŚCI''

zaprasza na

FILMY PAŹDZIERNIKA 2019  

… gracze …

 

 

7 października - poniedziałek

Parasite

(Gi-saeng-chung)

 

reżyseria: Joon-ho Bong, dramat, Korea Południowa, 132 min

Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć..

 

 

14 października – poniedziałek

Magiczne noce  

(Notti magiche)

 

reżyseria: Paolo Virzì, komedia, 125 min

Rzym, lato 1990 roku. Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Maradona eliminuje Włochów z finału, a carabinieri wyławiają z Tybru ciało uznanego producenta filmowego. Jego młoda kochanka wskazuje winnych – trzech początkujących scenarzystów. Antonino, Luciano i Eugenia trafiają na posterunek, gdzie spędzają intensywną noc. Na nowo przeżywają ostatnie burzliwe i emocjonujące 30 dni, które wywróciły ich życie do góry nogami..

 

 

21 października – poniedziałek

Dzięki Bogu 

(Grâce à Dieu)

 

reżyseria: François Ozon, dramat, Belgia, Francja, 137 min

François Ozon przełamuje kolejne tabu. Mistrz współczesnego kina francuskiego podjął temat pedofilii w Kościele. W nagrodzonym na Berlinale (Wielka Nagroda Jury) Dzięki Bogu przywołał głośną we Francji aferę z udziałem lyońskiego kardynała Bernarda Preynata. Choć film sięga po historię z pierwszych stron gazet, nie popada w banalną publicystykę. Dzieje się tak dlatego, że bardziej niż postacią demonicznego sprawcy Ozon interesuje się jego ofiarami, które po latach zyskują odwagę, by opowiedzieć publicznie o swojej traumie i upomnieć się o ukaranie winnych.

 

 

28 października – poniedziałek

Krewetki w cekinach  

(Les crevettes pailletées)

 

reżyseria: Cédric Le Gallo, Maxime Govare, komedia, Francja, 100 min

"Krewetki w cekinach" to amatorska drużyna piłki wodnej, która chce wystartować w zawodach Gay Games. Mają zapał i

fantazję, ale brakuje im profesjonalnego trenera. Z nieba spada im Matthias – dostał tę fuchę jako szansę, żeby podreperować swój wizerunek po kontrowersyjnej wypowiedzi w telewizji. Matthias próbuje ratować swoją karierę pływacką, ale nie spodziewa się, jakie zmiany w jego życiu może przynieść podróż wesołym autobusem na finał gejowskich zawodów piłki wodnej w Chorwacji. "Krewetki w cekinach" to pełna uroku komedia o przyjaźni, marzeniach i byciu sobą – w rytmie niezawodnych przebojów disco!.

 

miejsce projekcji filmów: kino Komeda

KF”Na Wolności” - seanse -19.00, bilety – 10,-

 

                                                          

                                                                                                 * * * * * * * * * * * * *

 

 

zaprasza na

FILMY WRZEŚNIA 2019  

…  tajemnice sławy i niesławy … 

2 września - poniedziałek

Tajemnice Joan  (Red Joan)

 

reżyseria: Trevor Nunn,  dramat, Wielka Brytania, 110 min

Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Rok 1938. Młoda Joan  studiuje fizykę w Cambridge. Po wybuchu II wojny światowej Joan pracuje w ośrodku badań nad bombą atomową, gdy jej narzeczony Leo prosi ją o przekazanie Rosjanom ściśle tajnych akt. Joan dowiaduje się, że jest tylko narzędziem w rękach ukochanego i sama musi wybrać pomiędzy miłością i zdradą swojego kraju, a bliskimi i ich ocaleniem.  

9 września – poniedziałek 

Pavarotti

 

reżyseria: Ron Howard,  dokumentalny, USA, Wielka Brytania, 114 min

Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych. 

 

 

16 września – poniedziałek

Gdzie jesteś, Bernadette?  (Where'd You Go, Bernadette)

 

reżyseria: Richard Linklater, komediodramat, 109 min

Bernadette Fox ma kochającego, choć zapracowanego męża oraz wspaniałą córkę, piętnastoletnią Bee, dla której jest najlepszą przyjaciółką. Uważana w kręgach designu za genialną rewolucjonistkę w dziedzinie architektury, Bernadette jest kobietą ekscentryczną, nieunikającą konfliktów z otoczeniem. Pewnego deszczowego dnia znika w dziwnych okolicznościach. Bee, która postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć, stopniowo odkrywa zaskakujące fakty z życia Bernadette....

 

 

23 września – poniedziałek

Nietykalny  (Untouchable)

 

reżyseria: Ursula Macfarlane, dokumentalny, USA, 98 min

Tytan. Wizjoner. Twórca snów. To Harvey Weinstein – samozwańczy cesarz Hollywood, który wierzył, że wybudował sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. Pomnik, który upadł pod ciężarem zarzutów: prześladowania, szantażu, napaści seksualnej i gwałtu. "Nietykalny: Harvey Weinstein" to współczesna szekspirowska historia, która ukazuje potężnego człowieka jako socjopatycznego drapieżnika, opętanego przez własną chciwość, potrzebę chwały i  władzy. To także historia hollywoodzkiego skandalu wszech czasów i ruchu #metoo, który miał odwagę, aby go ujawnić.

 

 

27 września - piątek 

Podziemie nadziei

 

reżyseria: Jan Bluz

dokumentalny, Polska, 70 min

seans o godzinie 18.45, po projekcji spotkanie z  reżyserem 

Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o medycznej marihuanie w Polsce. Premiera miała miejsce na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WatchDocs Prawa Człowieka w Filmie, gdzie film zdobył nagrodę publiczności.

 

 

 

30 września – poniedziałek

„11 edycja Short Waves Festival – najlepsze z najlepszych” 

 

1)

Best of Dances With Camera  

godz. 19:00  - zestaw 9 filmów krótkometrażowych z całego świata, 90 min

Dances with Camera nie stawia granic, zapraszając do konkursu zarówno formy fabularne, dokumentalne, choreograficzne impresje, jak i projekty eksperymentalne. Za pomocą ruchu poruszane są kwestie dotykające aktualnych problemów współczesnego świata - walki o prawa mniejszościowe, wojna, ale także uniwersalne kwestie jak miłość, namiętność czy starość.

 

2)

Urban View 

godz. 20:30 - zestaw 5 filmów krótkometrażowych z całego świata, 72 min

Urban View to wyjątkowy program filmów dedykowanych szeroko pojętej miejskości. Przeniesiemy się w miejsca, które poprzez piękne kadry ukazują ich estetyczną wartość, lecz także dzięki komputerowej rzeczywistości przedstawią ich ciemną, pozbawioną emocji przestrzeń. Autorzy filmów pytają o kondycję współczesnego świata zurbanizowanego, odczuwanie miasta przez ich użytkowników, a także generowanie nierówności społecznych, które architektura zdaje się żywo odzwierciedlać.

 

cena za obydwie projekcje: 10,-

cena za jeden seans: 8,

 

miejsce projekcji filmów: kino Komeda

 

 

                                                                     * * * * * * * * * * * 

 

 

zaprasza na 

FILMY CZERWCA 2019

 

 

"popularniejsi niż Disney World"

 

 

17 czerwca – poniedziałek

 

Vox Lux

 

reżyseria: Brady Corbet , dramat, muzyczny, USA, 110 min

 

Celeste była nastolatką, kiedy wielka tragedia wywindowała ją na szczyty sławy i zrobiła z niej gwiazdę muzyki pop. Od tej pory media śledziły każdy jej ruch, a jej kariera rozwijała się w cieniu zjawisk, które naznaczyły XXI wiek: ataków terrorystycznych, szkolnych strzelanin, medialnej rewolucji. Dzisiaj Celeste nie jest już tą samą osobą. Po skandalicznym incydencie, który o mały włos nie zrujnował jej kariery, chce wrócić na scenę. Musi ponownie zmierzyć się ze wspomnieniami sprzed lat, a w dodatku – przygotować się do wielkiej trasy koncertowej.

 

 

24 czerwca – poniedziałek

 

Podły, okrutny, zły

(Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile)

 

reżyseria: Joe Berlinger, biograficzny, thriller, kryminał, 108 min

 

Niewinna twarz Teda Bundy'ego (Zac Efron) skrywała tajemnice brutalnych mordów, w które Liz Kloepfer (Lily Collins) długo nie chciała uwierzyć. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ted szybko zdobył serce Liz, która samotnie wychowywała córkę. Przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Ideał runął, gdy Ted został aresztowany pod zarzutem makabrycznych zbrodni. Przystojny, czarujący, charyzmatyczny, czy podły, okrutny, zły? Losy Bundy'ego śledzi cała Ameryka - to pierwszy proces w historii transmitowany przez telewizję. Zakochane kobiety przyjeżdżają na salę sądową. Bundy zyskuje medialną sławę oraz rzeszę wierzących w jego niewinność fanek. Liz musi zdecydować, czy pozostać u jego boku, czy chronić siebie i córkę?

 

 

 

 

 

 

20 maja – poniedziałek

 

 

Biały kruk  (The White Crow)

reżyseria: Ralph Fiennes , dramat biograficzny, Wielka Brytania, 122 min

 

 

  Zaledwie 22-letni mężczyzna, ubrany w ciemny garnitur i beret, siedzi w samolocie lecącym z Sankt Petersburga do Paryża. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze sławnym idolem, ikoną, póki co, jest członkiem Kirov Ballet Company, młodym mężczyzną, który po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję. Paryskie życie oszałamia go, zatapia się w kulturze, sztuce, muzyce i wszystkim, co ma do zaoferowania to niezwykłe, nigdy niegasnące miasto. Dlatego z tym większą uwagą przyglądają mu się oficerowie KGB, nieufnie patrzący na rodzącą się między Nuriejewem i paryżanką Clarą Saint przyjaźń. Kiedy więc młody artysta otrzymuje szokujący rozkaz, decyduje się na krok w nieznane. Krok, który narazi go i jego rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo..

 

 

 

                                                                        * * * * * * * * * * * 

 

 

 

zaprasza na 

FILMY KWIETNIA 2019

 

 

... rodzinne sekrety ...

 

 

1 kwietnia - poniedziałek

 

Roma

reżyseria: Alfonso Cuarón, dramat, Meksyk, USA, 135 min

 

  ROMA to barwny portret konfliktów rodzinnych i społecznej hierarchii pośród politycznego chaosu, opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków, które pracują dla rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne?

 

 

8 kwietnia – poniedziałek

 

Wszyscy wiedzą  (Todos lo saben)

reżyseria: Asghar Farhadi, dramat, Francja, Hiszpania, Włochy, 132 min

 

  Po wielu latach nieobecności Laura wraz z dwójką dzieci powraca do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii na wesele siostry. Podczas hucznej zabawy spotyka Paco, swoją wielką, pierwszą miłość. Imprezę przerywa zniknięcie Irene, nastoletniej córki Laury. Przy okazji poszukiwań na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, o których wszyscy woleliby zapomnieć. W upalnym, sennym miasteczku pod powierzchnią czai się mrok. Wszyscy są podejrzani..

 

 

15 kwietnia – poniedziałek

 

O ojcach i synach  (Of Fathers and Sons)

reżyseria: Talal Derki, dokumentalny, Niemcy, Liban, Syria, Katar, 98 min

 

  Jak wygląda z bliska życie dżihadystów? Po filmie "Powrót do Homs", który pokazywał radykalizację buntu przeciwko dyktaturze al-Assada, reżyser ponownie odwiedził rodzinny kraj. Udało mu się zdobyć zaufanie rodziny islamskiego fundamentalisty, z którą spędził ponad dwa lata, filmując domową codzienność i walkę z wrogiem. W cieniu toczącej się wojny dorasta najmłodsze pokolenie bojowników dżihadu – pozbawione dzieciństwa, poddawane praniu mózgów i morderczym treningom..

 

 

23 kwietnia – wtorek

 

Ogród rodzinny. Przyjaciel  (Zahradnictví: Rodinný přítel)

reżyseria: Jan Hřebejk, melodramat, wojenny, Czechy, 115 min

 

   "Przyjaciel" to pierwsza część trylogii pt.: "Ogród rodzinny". Imponująco zrealizowana opowieść osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi. Trzy siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy.

 

 

24 kwietnia – środa

 

Ogród rodzinny. Dezerter (Zahradnictví: Dezertér)

reżyseria: Jan Hřebejk, dramat, Czechy, 115 min

 

  Druga część trylogii pt.: "Ogród rodzinny". Praga, rok 1947. Ocalony z obozu Otto wraca do żony i syna. Otwiera na nowo swój rodzinny interes: salon fryzjerski „Valentino”. Sielanka nie trwa jednak długo. Władza ludowa ingeruje coraz bardziej w życie społeczne. Szeregowy pracownik salonu, młody komunista, postanawia odebrać Ottonowi jego salon. Następuje zamiana miejsc zgodna z obowiązującą walką klas. Otto, jego żona i jej siostry stają się pracownikami.

 

 

25 kwietnia – czwartek

 

Ogród rodzinny. Ukochany  (Zahradnictví: Nápadník)

reżyseria: Jan Hřebejk, dramat, Czechy, 113 min – pokaz przedpremierowy!!!

 

  Czas akcji ostatniej część trylogii przypada na koniec lat 50. i bezpośrednio nawiązuje do kultowego dzieła Pod jednym dachem (1999). Twórcy wracają do postaci starego, cholerycznego Jindřicha Rohna, byłego lotniczego radiotelegrafisty, w którego rodzinie pogłębia się konflikt pokoleniowy. Stary Rohn nie chce zaakceptować przyjaciela swojej starszej córki, która jednak nie zamierza z powodu ojca rezygnować ze szczęścia.

 

 

 

29 kwietnia – poniedziałek

 

Maria królowa Szkotów (Mary Queen of Scots)

reżyseria: Josie Rourke, dramat, biograficzny, Wielka Brytania, 125 min

 

  Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Odmówiła ponownego zamążpójścia i wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki.

 

miejsce projekcji filmów: kino Komeda (oprócz 23, 24 i 25 kwietnia)

uwaga: miejsce projekcji trylogii „Ogród rodzinny” - sala OCK

KF”Na Wolności” - 19.00, bilety – 10,- ;

 

 

                                                            * * * * * * * * * * * 

 

 

zaprasza na

FILMY MARCA 2019

 

 

… w drodze po OSCARY

 

 

4 marca – poniedziałek

 

Anioł  (El ángel)

reżyseria: Luis Ortega

Film był kandydatem Argentyny do Oscara

dramat, biograficzny, Argentyna, Hiszpania, 115 min

 

Wibrujące rock-n-rollem Buenos Aires, lata 70. 17-letni Carlito o twarzy anioła przemierza ulice, jakby należały do niego. Od najmłodszych lat wykorzystuje wszelkie okazje, by kraść. To fascynacja, której nie chce się oprzeć. Kiedy spotyka charyzmatycznego przestępcę Ramona, do głosu dochodzi ciemna strona jego natury. Za niewinnym wyglądem Carlita kryje się brutalna dusza. Film luźno oparty na życiu seryjnego mordercy Carlosa Robledo Pucha zwanego "Aniołem śmierci"..

 

 

11 marca – poniedziałek

 

Kafarnaum  (Cafarnaúm)

reżyseria: Nadine Labaki

dramat, Liban, USA, 120 min

OSCARY 2019 – film nominowany w kategorii „ najlepszy film nieanglojęzyczny”

 

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość.

 

 

18 marca – poniedziałek

 

Vice

reżyseria: Joe Penna

dramat, biograficzny, Hiszpania, USA, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 132 min

OSCARY 2019 – film nominowany w 8 kategoriach

 

"Vice" – historia człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA - Dick Cheney, za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu i zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności obserwujemy do dzisiaj.

 

 

25 marca – poniedziałek

 

Faworyta (The Favourite)

reżyseria: Yorgos Lanthimos

dramat historyczny, biograficzny, Irlandia, USA, Wielka Brytania, 119 min

OSCARY 2019 – film nominowany w 10 kategoriach

 

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni.

 

 

                                                                 * * * * * * * * * * 

 

 

zaprasza na

FILMY LUTEGO 2019

 

 

… rodzinna i sąsiedzka psychodrama oraz ludzie w obliczu zagrożenia ...

 

 

4 lutego – poniedziałek

 

Świąteczne przeboje  (Den tid på året)

 reżyseria: Paprika Steen

komediodramat, Dania, 105 min

 

W domu Katrine i Madsa trwają przygotowania do dorocznej, rodzinnej Wigilii. Podczas tego święta przy ich stole znajduje się miejsce dla wszystkich. Progi domu gospodarzy przekroczą rozwiedzeni rodzice, jej siostra Barbara (pastor) z pretensjonalnym mężem i niesfornym synem, najmłodsza siostra i jej nowy mąż z uroczą, podekscytowaną pierwszym śniegiem córką. Atmosfera powoli gęstnieje. Świąteczny nastrój może tego nie przetrwać.

 

 

11 lutego – poniedziałek

 

W cieniu drzewa  (Undir trénu)

reżyseria: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

komediodramat, Dania, Islandia, Polska, 90 min

 

Przedmieścia Reykjaviku, świeże powietrze, cisza, spokój i idealnie przycięte, zielone trawniki. Sielankowa atmosfera nie może trwać jednak wiecznie: na jednym z osiedli wybucha sąsiedzki konflikt! Kością niezgody jest należące do Baldvina i Ingi stare, wielkie drzewo, które rzuca cień na ogród Eybjorg i Konrada. Błahy problem urasta do absurdalnych rozmiarów, uprzejmym do tej pory sąsiadom puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem.

 

 

18 stycznia – poniedziałek

 

Arktyka  (Arctic)

reżyseria: Joe Penna

dramat, Islandia, 97 min

 

W środku arktycznej tundry dochodzi do katastrofy. Rozbija się samolot z jedynym pasażerem. Samotny podróżnik wyciąga ze zrujnowanej maszyny wszystko co może być potrzebne i rusza przed siebie. W Arktyce temperatura może spaść do -70 stopni Celsjusza. Szanse na pomoc maleją i bohater filmu staje przed decyzją: czy pozostać we względnie bezpiecznym obozie, gdzie nauczył się walczyć z chłodem, burzami i polować na niedźwiedzie polarne, czy też rozpocząć śmiertelną wędrówkę przez nieznane w celu potencjalnego przeżycia.

 

 

 

25 lutego – poniedziałek

 

Kursk

reżyseria: Thomas Vinterberg

dramat, Belgia, Francja, Luksemburg, 117 min

 

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata.

 

 

miejsce projekcji filmów w KF „Na Wolności”: kino Komeda

godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

 

 

                                                                      * * * * * * * * * * *

 

 

 

zaprasza na 

FILMY STYCZNIA  2019

 

 

… policjanci i złodzieje … władza i pieniądze ... namiętność i pożądanie …

 

 

07 stycznia – poniedziałek

 

Władca Paryża (L'Empereur de Paris)

reżyseria: Jean-François Richet

przygodowy, Francja, 110 min

 

Vidocq, złodziej i awanturnik wiodący burzliwe życie, po spektakularnej ucieczce z więzienia o zaostrzonym rygorze, ukrywa się pod niewinną przykrywką handlarza tkanin. Kiedy jego kryminalna przeszłość go dogania, wchodzi w układ z miejscową policją i podejmuje się oczyszczenia paryskich ulic ze złodziei i morderców. Staje się szefem francuskiej policji.

 

 

14 stycznia – poniedziałek

 

ONI (Loro)

reżyseria: Paolo Sorrentino

komediodramat, biograficzny, Francja, Włochy, 157 min

 

Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Oni chcą uwieść tłumy. W świecie, gdzie najcenniejszą walutą jest młodość i seks, oni nie mają sobie równych.

 

 

21 stycznia – poniedziałek

 

Gentelman z rewolwerem (The Old Man & the Gun)

reżyseria: David Lowery

komedia kryminalna, USA, 93 min

 

Forrest Tucker wiódł bardzo uporządkowane życie. W równie bezczelny, co sympatyczny sposób rabował banki, a kiedy czasem powinęła mu się noga i trafiał za kratki, uciekał z więzienia tylko po to, by dokonywać kolejnych napadów. Przyszedł czas, by się ustatkować, jednak mając siedemdziesiątkę na karku trudno jest zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Kiedy nadarzy się okazja, by zrobić ostatni skok, Tucker będzie musiał odłożyć planowanie emerytury na później.

 

 

28 stycznia – poniedziałek

 

Pod ciemnymi gwiazdami (Beast)

reżyseria: Michael Pearce

melodramat, thriller, Wielka Brytania, 107 min

 

Młoda dziewczyna zakochuje się w nieznajomym chłopaku, który w środku lata pojawia się w nadmorskim miasteczku akurat, gdy zaczyna się seria tajemniczych zabójstw. Moll odkrywa nareszcie, jak smakuje wolność oraz czym są namiętność i pożądanie. Ale kiedy Pascal staje się głównym podejrzanym w sprawie zaginionych kobiet, którą żyją lokalna policja i społeczność, dziewczyna będzie musiała podjąć decyzje, od których nie będzie już odwrotu.

      

miejsce projekcji filmów w KF „Na Wolności”: kino Komeda

godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zŁ

 

 

                                                                    * * * * * * * * * * * 

 

zaprasza na 

FILMY GRUDNIA  2018

 

… byli sobie On i Ona...

 

 

 

3 grudnia – poniedziałek

 

Jak pies z kotem

 

 

 

reżyseria: Janusz Kondratiuk

komediodramat, Polska, 102 min

 

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

                                                                                 

 


  Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem..

 

 

 

10 grudnia – poniedziałek

 

Dobra zmiana

 

 

reżyseria: Konrad Szołajski

dokumentalny, Polska, 77 min

 

uwaga: po seansie spotkanie z reżyserem filmu

 

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

                                                                                

 

  Jak wygląda życie Polaków w czasach „dobrej zmiany”?. Bohaterki to kobiety, reprezentujące dwie strony politycznego podziału naszej kraju. Przyglądamy się ich codziennemu życiu i aktywności społecznej, żeby zrozumieć skąd biorą się różnice. Śledzimy przebieg procesu, w którym uczestniczą nasze protagonistki, poświęcając Polsce swój czas i energię. Łączy je patriotyzm, ale dla Marty ma on odcień narodowy i katolicki, dla Tity – europejski i liberalny.

 

 

 

17 grudnia – poniedziałek

 

Ella i John  (The Leisure Seeker)

 

 

reżyseria: Paolo Virzi

dramat, Francja, Włochy, 112 min

 

 

 

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

 

                                                                                

  Mirren i Sutherland wcielają się w uciekającą parę, która udaje się w niezapomnianą podróż starym RV „Leisure Seeker”. Podróż zaczyna się w Bostonie, jej zwieńczeniem ma być dom Ernesta Hemingway’a w Key West. Podróż jest próbą odnalezienia pasji życia i miłości, która ich łączy, a podróż to niezwykła - pełna przygód i niespodzianek - od samego początku do końca..

 

 

 

28 grudnia piątek

 

Żona    (The Wife)

 

 

 

reżyseria: Björn Runge

dramat, Szwecja, USA, 100 min

 

 

 

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

                                                                                 

  Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie (Glenn Close i Jonathan Pryce) stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. Joe lubi brylować, Joan jest nieśmiała. Joe nie przykłada wagi do ubioru, Joan jest zawsze elegancka. Joe jest nieco próżny, Joan skromna. Joe pławi się swoją publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy, Joan tymczasem dzieli się swym intelektem, wdziękiem i dyplomacją z prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza..

 

 

 

                                                                     * * * * * * * * * * * * * * 

 

zaprasza na 

FILMY LISTOPADA  2018

 

...zabawy z popkulturą...święto polskiego kina...czytajmy książki...

 

 

5 listopada – poniedziałek

Tajemnice Silver Lake (Under the Silver Lake)

reżyseria: David Robert Mitchell

kryminał, USA, 139 min
Bohaterem filmu jest bezrobotny pożeracz popkultury z Los Angeles Sam, który chciałby zrobić w życiu coś sensownego.Tajemnicze zniknięcie atrakcyjnej dziewczyny z sąsiedztwa obudzi w młodzieńcu niezmordowanego Philipa Marlowe'a. Na ślad spisku naprowadzają Sama informacje zakodowane na starych VHS-ach, znaki na ścianach, piosenki i komiksy...

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

 

 

12 listopada – poniedziałek

 Dzień Kina Polskiego

53 wojny  

reżyseria: Ewa Bukowska

dramat, Polska, 82 min

Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze.

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 18.00, cena biletów: 10 zł

Nina

reżyseria: Olga Chajdas

dramat, Polska, 122 min

Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaję się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. To historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów.

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 20.00, cena biletów: 10 zł

 

 

19 listopada – poniedziałek

Źle się dzieje w El Royale (Bad Times at the El Royale)

reżyseria: Drew Goddard

thriller, USA, 141 min

Siedmioro obcych sobie ludzi, z których każdy skrywa mroczną tajemnicę, spotyka się w El Royale, nie cieszącym się dobrą sławą, na wpół zrujnowanym hotelu nad jeziorem Tahoe, na granicy stanów Nevada i Kalifornia. W ciągu jednej brzemiennej w skutki nocy każdy z nich stanie w obliczu szansy na odkupienie… zanim nie rozpęta się prawdziwe piekło.

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

 

 

26 listopada – poniedziałek

 Księgarnia z marzeniami (The Bookshop)

reżyseria: Isabel Coixet

dramat, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, 110 min

Florence Green szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m. in. ''Lolitę'' Nabokowa i u niektórych wywołuje to oburzenie – wszak książki mogą być niebezpieczne! Bardzo wpływowa dama zrobi wiele, by zamknąć ten ''sklepik''. Florence jednak będzie konsekwentna. Tym bardziej, że zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści.

miejsce projekcji: kino Komeda, godzina projekcji: 19.00, cena biletów: 10 zł

 

 

                                                                   * * * * * * * * * * * 

 

 

zaprasza na 

FILMY PAŹDZIERNIKA  2018

 

o artystach i o wojnie …

 

 

 

1 października - poniedziałek - godz.19:00

 

Whitney

 

 

reżyseria: Kevin Macdonald

dokumentalny, USA, Wielka Brytania, 120 min

 

 

 

 

miejsce projekcji: Kino "Komeda", cena biletu: 10 zł

                                                                     

  Wyreżyserowany przez laureata Oscara – Kevina Macdonalda („Ostatni król Szkocji”, „Czekając na Joe”) i wyprodukowany przez dwukrotnego zdobywcę Nagrody Akademii – Simona Chinna („Sugar Man”, „Człowiek na linie”) poruszający dokument poświęcony pamięci legendy muzyki pop i R&B – Whitney Houston. „Chwytający za serce” (The Guardian), a przy tym intymny i porażająco szczery filmowy portret, dający wyjątkowe spojrzenie na życie, zawrotną karierę oraz powolny upadek, obdarzonej niespotykanym wręcz talentem gwiazdy. Wypełniony wspomnieniami najbliższych artystki, niepublikowanymi wcześniej filmami oraz muzyką, która już dziś uzyskała status nieśmiertelności.

Z imponującą liczbą ponad 200 milionów albumów sprzedanych na całym świecie, ze statusem pierwszej kobiety-artystki, która zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i jedynej w historii, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100, Whitney Houston była głosem swojego pokolenia. Artystką, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.

„Whitney” to jedyna tego typu produkcja, która otrzymała pełną zgodę i poparcie rodziny oraz spadkobierców wokalistki. W filmie zostaną wykorzystane niepublikowane wcześniej ujęcia, rzadko lub nigdy niepokazywane materiały filmowe, a także nagrania koncertowe wykonane przez samą Whitney Houston w różnych okresach jej kariery. Widzowie usłyszą wersje oryginalne oraz acapella największych przebojów Whitney Houston. Wszystko to wsparte bogatymi materiałami ze zbiorów najbliższej rodziny i przyjaciół Whitney, dokumentującymi jej burzliwe, prywatne życie.

 

 

 

8 października - poniedziałek - godz.19:00

 

Wiosna Smoków

 

reżyseria: Jarosław Wszędybył

dokumentalny, Polska, 57 min

 

 

 

 

 

miejsce projekcji: Kino "Komeda", wstęp wolny

                                                                     

  Wiosna Smoków" to film o pasji i walce z przeciwnościami losu.Główny bohater filmu, młody trener piłkarski Paweł, marzy o tym, aby kiedyś w przyszłości prowadzić Arsenal Londyn. Jednak do tego daleka droga. Póki co zamiast marzeń jest szara rzeczywistość - trenowanie Czerwonych Smoków Brwinów, najgorszego zespołu piłkarskiego w całym kraju...

 

 

 

15 października - poniedziałek - godz.19:00

 

McQueen

 

reżyseria: Ian Bonhôte

biograficzny, Wielka Brytania, 110 min

 

 

 

 

 

miejsce projekcji: Kino "Komeda", cena biletu: 10 zł

                                                                     

 

  Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie?

 

 

 

22 października - poniedziałek - godz.19:00

 

Młodość Astrid

/ Unga Astrid /

 

reżyseria: Pernille Fischer Christensen

dramat biograficzny, Dania, Szwecja, 123 min

 

 

 

 

 

 

miejsce projekcji: kino "Komeda", cena biletu: 10 zł

                                                                      

  Astrid poznajemy w pierwszych scenach filmu Christensen, gdy odbiera życzenia urodzinowe, przesłane przez dzieci z całego kraju. Pisarka cofa się pamięcią do lat młodości - wspomina jak za zgodą rodziców zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym.

 

 

 

29 października - poniedziałek - godz.19:00

 

Donbas

/Donbass /

 

 

reżyseria: Siergiej Łoźnica

dramat, Francja, Holandia, Niemcy, Ukraina, Rumunia, 110 min

 

 

 

 

 

miejsce projekcji: kino "Komeda", cena biletu: 10 zł

                                                                      

  Siergiej Łoźnica w najnowszym fabularnym filmie "Donbas" w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Noworosja - państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki - Rosji.

 

 

 

 

                                                      * * * * * * * * * * * *

 

 

 

zaprasza na 

FILMY WRZEŚNIA  2018

 

...in vino veritas...

 

 

 

3 września - poniedziałek - godz.19:00

 

Po latach

/ Après la guerre /

 

 

reżyseria: Annarita Zambrano

dramat, Francja, Włochy, 93 min

 

 

 

miejsce projekcji: Ostrowskie Centrum Kultury, cena biletu: 10 zł

                                                                     

  Bolonia, rok 2002. Opozycja przeciwko prawu pracy eksploduje na uniwersytetach. Marco, były działacz lewicowy, skazany za morderstwo zostaje ponownie postawiony w stan oskarżenia. W jednej chwili gwałtowanie i nieodwracalnie zmienia się nie tylko francuskie życie mężczyzny i jego 16-letniej córki Violi, ale także życie jego rodziny we Włoszech, której przyjdzie zapłacić za dawne błędy Marco...

 

 

 

10 września - poniedziałek - godz.19:00

 

Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto

/ Finchè c'è Prosecco c'è Speranza /

 

 

reżyseria: Antonio Padovan

komedia, Włochy, 101 min

 

miejsce projekcji: Ostrowskie Centrum Kultury, cena biletu: 10 zł

                                                                       

  Weneckie wzgórza Conegliano i Valdobbiadene to idealna lokalizacja na uprawę winogron pod prosecco, ale też miejsce tajemniczej zbrodni. Do rozwikłania zagadki związanej z morderstwem kierownika cementowni oraz teatralnego samobójstwa hrabiego Desiderio Ancillotto oddelegowany zostaje inspektor Stucky.

 

 

 

17 września - poniedziałek - godz.19:00     

 

Gotti                   

 

reżyseria: Kevin Connolly         

biograficzny, dramat, kryminalny, USA, 105 min

 

 

 

 

miejsce projekcji: Ostrowskie Centrum Kultury, cena biletu: 10 zł

                                                                     

  Historia życia Johna Gottiego, przywódcy mafijnej rodziny Gambino - jednej z najpotężniejszych i najbardziej bezlitosnych grup przestępczych w historii Ameryki. Gangster znany z brutalności i pogardy dla prawa, dzięki urokowi osobistemu i elegancji stał się ulubieńcem mediów. W 1992 skazany na karę dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

 

 

 

24 września - poniedziałek - godz.19:00

 

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

/ Loving Pablo /

 

reżyseria: Fernando León de Aranoa

biograficzny, dramat, kryminalny, Hiszpania, Bułgaria, 123 min

 

 

miejsce projekcji: Kino "Komeda", cena biletu: 10 zł

                                                                      

  Pablo Escobar to najpotężniejszy baron narkotykowy XX wieku, który zajmuje się przemytem kokainy do USA i wielu innych państw na świecie. Wartość jego zarobków została oszacowana na 55 miliardów dolarów w przeliczeniu na współczesny kurs waluty. Pewnego dnia Pablo poznaje piękną Virginię Vallejo – ambitną gwiazdę kolumbijskiej telewizji.

 

 

 

                                                     * * * * * * * * * * *

 

 

zaprasza na 

FILMY CZERWCA  2018

 

 

...na pożegnanie sezonu - gorzko i słodko...

 

 

 

18 czerwca - poniedzialek - godz. 19:00

 

Nigdy cię tu nie było

/ You Were Never Really Here /

 

 

reżyseria: Lynne Ramsay

dramat, thriller, Francja, USA, Wielka Brytania, 85 min

 

 

 

miejsce projekcji: Kino "Komeda", cena biletu: 10 zł

                                                                    

  Historia byłego agenta do zadań specjalnych, mężczyzny pełnego sprzeczności, zagubionego, na krawędzi autodestrukcji. Widział już prawie wszystko, a prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak gdy zaginie pewna nastolatka, podejmie się jej odnalezienia. Wkrótce przekona się, że w jego misji nic nie jest tym, czym się wydaje. Gotowy na wszystko, by uratować dziewczynę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

Film wyreżyserowała Lynne Ramsay, której thriller pt. Musimy porozmawiać o Kevinie oglądaliśmy w dkf-ie kilka lat temu.

 

 

 

25 czerwca - poniedzialek - godz. 19:00

 

Nasze najlepsze wesele

/ Le sens de la fête /

 

 

 

reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano

komedia, Francja, 117 min

 

 

 

miejsce projekcji: Kino "Komeda", cena biletu: 10 zł

                            &n

Kino Komeda 3D

Ostrowskie Centrum Kultury

ul. Powstańców Wielkopolskich 22

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 45

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami
o bieżącej działalności Kina "Komeda"
i zaproszenia na organizowane przez nas
przedsięwzięcia, zasubskrybuj newsletter
podając poniżej swój adres e-mail.